<
>

Boxing schedule

Tyson Fury, left, and Deontay Wilder will meet in February in a rematch of their highly contested split draw in 2018. Lionel Hahn/PA Images via Getty Images

Want to know what fights are on the horizon? Check out the boxing schedule for 2020.

To go directly to a particular month, click the links below:

FEBRUARY | MARCH | APRIL | MAY | JUNE | AUGUST | SEPTEMBER | OCTOBER


Key dates:

  • Feb. 22: Las Vegas -- Deontay Wilder vs. Tyson Fury, rematch, 12 rounds, for Wilder's WBC and Fury's lineal heavyweight title. (ESPN/Fox PPV)

  • Feb. 29: Frisco, Texas -- Mikey Garcia vs. Jessie Vargas, 12 rounds, welterweights


Full schedule:

Jan. 28: Toronto (UFC Fight Pass)

  • Steve Rolls vs. Shady Gamhour, 10 rounds, super middleweights

  • Custio Clayton vs. Diego Ramirez, 10 rounds, welterweights

  • Hurshidbek Normatov vs. Uriel Hernandez, 8 rounds, middleweights

  • Amanda Galle vs. Shelly Barnett, 8 rounds, junior featherweights

  • Nick Fantauzzi vs. Aaron Crawley, 8 rounds, light heavyweights

  • Radivoje Kalajdzic vs. Juan Carlos Raygosa, 8 rounds, cruiserweights

  • Will Madera vs. Edgar Ramirez, 6 rounds, junior welterweights

  • Salar Gholami vs. Mateusz Kubiszyn, 4 rounds, cruiserweights

Jan. 30: Miami (DAZN)

  • Title fight: Demetrius Andrade vs. Luke Keeler, 12 rounds, for Andrade's WBO middleweight title

  • Jake Paul vs. AnEsonGib, 6 rounds, cruiserweights

  • Title fight: Tevin Farmer vs. Joseph Diaz Jr., 12 rounds, for Farmer's IBF junior lightweight title

  • Title fight: Daniel Roman vs. Murodjon Akhmadaliev, for Roman's IBF/WBA junior featherweight title

  • Anthony Sims Jr. vs. Roamer Alexis Angulo, 10 rounds, super middleweights

  • Otha Jones III vs. Juan Santiago, 6 rounds, lightweights

  • Austin Williams vs. Donald Sanchez, 6 rounds, middleweights

  • Alexis Espino vs. Vincent Baccus, 4 or 6 rounds, super middleweigts

  • Arthur Biyarslanov vs. Nicolas Atilio Velazquez, 6 rounds, junior welterweights

  • Avril Mathie vs. Angelina Hoffschneider, 6 rounds, female bantamweights

Jan. 30: Toppenish, Wash. (UFC Fight Pass)

  • Ernesto Delgadillo vs. Jade Bornea, 10 rounds, junior bantamweights

  • Santiago Dominguez vs. Vitor Jones Freitas, 8 rounds, welterweights

  • Connor Coyle vs. Miguel Dumas, 8 rounds, middleweights

  • Richard Van Sicien vs. Abraham Martin, 6 rounds, light heavyweights

  • William Hernandez-Gomez vs. Jerald Gregori, 4 rounds, featherweights

  • Margarito Hernandez vs. Joshua Wheeler, 4 rounds, junior middleweights

  • Jerrell Barbour vs. Steven Hellman, 4 rounds, featherweights

  • Glenn Hagler Jr. vs. Charon Spain, 4 rounds, middleweights

Jan. 31: Shreveport, La. (Showtime)

  • Ruben Villa vs. Alexei Collado, 10 rounds, featherweights

  • Taras Shelestyuk vs. Alejandro Davila, 10 rounds, welterweights

  • Jerry Perez vs. Zhora Hamazaryan, 8 rounds, lightweights

Jan. 31: Kinshasa, Republic of Congo

  • Title fight: Ilunga Makabu vs. Michal Cieslak, 12 rounds, for vacant WBC cruiserweight title

Jan. 31: Bensalem, Pa.

  • Victor Padilla vs. Israel Suarez, 6 rounds, lightweights

  • Isaiah Wise vs. Enver Halili, 6 rounds, junior middleweights

  • Christopher Burgos vs. Sheldon Deverteuil, 6 rounds, junior welterweights

  • Charles Brewer Jr. vs. Kyl Fritz, 4 rounds, light heavyweights

  • Shahkzod Atoev vs. Juan Ibarra, 4 rounds, junior lightweights

  • Tyhler Williams vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

Jan. 31: Windham, N.H.

  • Brandon Higgins vs. Kris Jacobs, 4 rounds, welterweights

  • Harry Gigliotti vs. Fernando Perez, 4 rounds, welterweights

  • Kimberly Wabik vs. Dasha Ragland, 4 rounds, female junior welterweights

  • Shayna Foppiano vs. Crystal Byers, 4 rounds, female junior welterweights

  • Adalberto Zorrilla vs. Agustine Mauras, 4 rounds, junior welterweights

  • Ismael Villarreal vs. Bryan Goldsby, 6 rounds, middleweights

Jan. 31: Trujillo Alto, Puerto Rico

  • Nicklaus Flaz vs. Miguel Angel Suarez, 10 rounds, welterweights

  • Israel Vazquez vs. Rene Santiago, 10 rounds, junior flyweights

  • Pedro Marquez vs. Juan Carlos Pena, 10 rounds, featherweights

  • Jean Rivera vs. Rodrigo Solis, 6 rounds, junior middleweights

  • Abiel Alamo vs. Luis Enrique Rivera, 6 rounds, lightweights

  • Jonathan Irizarry vs. Jose Aubel, 4 rounds, lightweights

  • Christian Barreto vs. Jesus Feliciano, 4 rounds, lightweights

  • Yadiel Camacho vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights


FEBRUARY

Feb. 1: Belfast, Northern Ireland (ESPN+)

  • Sean McComb vs. Mauro Maximiliano Godoy, 10 rounds, junior welterweights

  • Gary Cully vs. Joe Fitzpatrick, 10 rounds, lightweights

  • Lewis Crocker vs. John Thain, 8 rounds, welterweights

  • David Oliver Joyce vs. Lee Haskins, 10 rounds, junior featherweights

  • Steven Donnelly vs. Jordan Grannum, 6 rounds, junior middleweights

  • Padraig McCrory vs. Lewis van Poetsch, 6 rounds, light heavyweights

  • Sean Duffy vs. Jamie Quinn, 6 rounds, lightweights

  • Callum Bradley vs. Michael Horabin, 4 rounds, junior lightweights

  • Ruairi Dalton vs. Rafael Castillo, 4 rounds, junior lightweights

  • Pierce O'Leary vs. Liam Richards, 4 rounds, junior welterweights

Feb. 1: Biloxi, Miss. (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Yordenis Ugas vs. Mike Dallas Jr., 12 rounds, welterweights

  • Michel Rivera vs. Fidel Maldonado Jr., 10 rounds, lightweights

  • Omar Juarez vs. Angel Martinez Hernandez, 6 rounds, junior welterweights

  • Raymond Guajardo vs. Clay Collard, 6 rounds, junior middleweights

  • Jose Miguel Borrego vs. Jimmy Williams, 10 rounds, welterweights

  • Jesus Alejandro Ramos vs. Ramal Amanov, 8 rounds, welterweights

  • Burley Brooks vs. Melvin Russell, 6 rounds, super middleweights

  • Michael Coffie vs. Carlos Sandoval, 6 rounds, heavyweights

  • Fernando Garcia vs. Angel Carvajal, 6 rounds, featherweights

  • Deon Nicholson vs. Earl Newman, 8 rounds, cruiserweights

  • Amon Rashidi vs. Rynell Griffin, 6 rounds, welterweights

  • John Rincon vs. Brandon Ruffin, 4 rounds, lightweights

Feb. 1: Guadalupe, Mexico

  • Title fight: Pedro Taduran vs. Daniel Valladares, 12 rounds, for Taduran's IBF strawweight title

Feb. 1: Ruidoso, N.M.

  • Austin Trout vs. Rosbel Montoya, 10 rounds, junior middleweights

  • Abel Mendoza vs. Juan Carlos Guillen, 8 rounds, featherweights

  • Alonzo Butler vs. Jesus Martinez Torres, 8 rounds, heavyweights

  • Darryl Cunningham vs. Ernesto Berrospe, 8 rounds, middleweights

  • Henry Arrendondo vs. Rafael Reyes, 8 rounds, featherweights

  • Savion Kent vs. Stacey Anderson, 4 rounds, junior welterweights

  • Brandon White vs. TBA, 4 rounds, bantamweights

  • Rene Palacios vs. Daniel Sanchez, 4 rounds, featherweights

Feb. 6: Indio, Calif. (DAZN/RingTV.com)

  • Ricardo Sandoval vs. Raymond Tabugon, 10 rounds, junior bantamweights

  • Oscar Negrete vs. Alberto Melian, 10 rounds, bantamweights

  • Sulem Urbina vs. Noemi Bosques, 6 rounds, female flyweights

  • Leonardo Baez vs. Moises Flores, 10 rounds, junior featherweights

  • Anthony Reyes vs. Diuhl Olguin, 6 rounds, junior featherweights

  • Oscar Acevedo vs. Dan Murray, 6 rounds, lightweights

  • Jan Salvattierra vs. TBA, 4 rounds, flyweights

  • Anthony Garnica vs. Luis Alvarado, 4 rounds, featherweights

Feb. 7: Panama City, Panama

  • Title fight: Luis Concepcion vs. Rober Barrera, 12 rounds, for vacant WBA interim flyweight title

  • Title fight: Daniel Matellon vs. Erik Lopez Garcia, 12 rounds, for vacant WBA interim junior flyweight title

  • Carlos Ortega vs. Leyman Benavides, 12 rounds, strawweights

  • Title fight: Laura Ledezma vs. Mayerlin Rivas, 10 rounds, for vacant WBA women's junior featherweight title

  • Leosdan Nunez vs. Javier Martinez, 9 rounds, bantamweights

  • Bryan De Gracia vs. Freddy Lainez, 8 rounds, featherweights

  • Rafael Pedroza vs. Jose Perez, 8 rounds, junior featherweights

  • Omir Rodriguez vs. Damian Rodriguez, 8 rounds, welterweights

  • Khariton Agrba vs. Flavio Cesar Ramos, 8 rounds, welterweights

  • Pablo Vicente vs. Eder Espitia, 8 rounds, junior lightweights

  • Yaditza Perez vs. Nataly Delgado, 8 rounds, female flyweights

Feb. 8: Sheffield, England (DAZN)

  • Kell Brook vs. Mark DeLuca, 12 rounds, junior middleweights

  • Kid Galahad vs. Claudio Marrero, 12 rounds, IBF featherweight eliminator

  • Title fight: Eva Wahlstrom vs. Terri Harper, 10 rounds, for Wahlstrom's WBC women's junior lightweight title

  • Dave Allen vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

  • Anthony Tomlinson vs. Stewart Burt, 10 rounds, welterweights

Feb. 8: Allentown, Pa. (Showtime)

  • Title fight: Gary Russell Jr. vs. Tugstsogt Nyambayar, 12 rounds, for Russell's WBC featherweight title

  • Title fight: Guillermo Rigondeaux vs. Liborio Solis, 12 rounds, for vacant WBA "regular" bantamweight title

  • Jaime Arboleda vs. Jayson Velez, 12 rounds, WBA junior lightweight eliminator

  • Gary Antuanne Russell vs. Jose Marrufo, 10 rounds, junior welterweights

Feb. 8: Daytona Beach, Fla. (Payne Boxing Facebook and YouTube)

  • Evan Holyfield vs. Travis Nero, 4 rounds, junior middleweights

Feb. 8: Panama

  • Title fight: Wilfredo Mendez vs. Pedro Villegas, 12 rounds, for Mendez's WBO strawweight title

  • Luis Lebron vs. Jose Antonio Jimenez, 10 rounds, junior featherweights

Feb. 8: Goeppingen, Germany

  • Kevin Lerena vs. Firat Arslan, 12 rounds, cruiserweights

Feb. 8: Kiev, Ukraine

  • Title fight: Artem Dalakian vs. Josber Perez, 12 rounds, for Dalakian's WBA flyweight title

Feb. 8: Gary, Ind.

  • Charles Conwell vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights

  • Isaiah Steen vs. TBA, 8 rounds, super middleweights

Feb. 8: Bilbao, Spain

  • Jon Fernandez vs. Aik Shakhnazaryan, 10 round, lightweights

Feb. 14: Anaheim, Calif. (DAZN)

  • Ryan Garcia vs. Francisco Fonseca, 12 rounds, lightweights

  • Jorge Linares vs. Carlos Morales, 10 rounds, lightweights

  • Alexis Rocha vs. Brad Solomon, 10 rounds, welterweights

  • Blair Cobbs vs. Samuel Kotey, 10 rounds, welterweights

  • Tenochtitlan Nava vs. Anthony Casillas, 6 rounds, featherweights

  • Bektemir Melikuiziev vs. Marco Antonio Periban, 10 rounds, super middleweights

  • Alejandro Reyes vs. TBA, 4 rounds, lightweights

  • Evan Sanchez vs. TBA, 6 rounds, welterweights

Feb. 14: Philadelphia (Showtime)

  • Thomas Mattice vs. Isaac Cruz Gonzalez, 10 rounds, lightweights

  • Raeese Aleem vs. Adam Lopez, 8 rounds, junior featherweights

  • Montana Love vs. Jerrico Walton, 8 rounds, junior welterweights

  • Derrick Colemen vs. Joseph Jackson, 8 rounds, junior middleweights

Feb. 14: Sydney, Canada

  • Ryan Rozicki vs. Vladimir Reznicek, 10 rounds, cruiserweights

Feb. 15: Nashville (Fox/Fox Deportes)

  • Title fight: Caleb Plant vs. Vincent Feigenbutz, 12 rounds, for Plant's IBF super middleweight title

  • Bryant Perrella vs. Abel Ramos, 10 rounds, welterweights

  • Austin Dulay vs. Diego Magdaleno, 10 rounds, lightweights

  • Rau'shee Warren vs. Gilberto Mendoza, 10 rounds, bantamweights

  • Caleb Truax vs. Ernest Amuzu, 10 rounds, super middleweights

  • Vernon Brown vs. Justin DeLoach, 8 rounds, junior middleweights

  • Maidel Sando vs. Sergio Gonzalez, 6 rounds, super middleweights

  • Tyler Tomlin vs. TBA, 4 or 6 rounds, lightweights

  • Duke Reagan vs. Da'jour Burney, 4 rounds, junior lightweights

Feb. 15: Manila, Philippines

  • Sho Kimura vs. Merlito Sabillo, 10 or 12 rounds, flyweights

Feb. 15: San Juan, Puerto Rico

  • Carlos Caraballo vs. Mike Oliver, 8 rounds, junior featherweights

  • Emanuel Colon vs. Rodolfo Puente, 10 rounds, junior welterweights

  • Oscar Collazo vs. TBA, 6 rounds, junior flyweights

  • Jose Martinez vs. Yeison Vargas, 8 rounds, bantamweights

  • Bryan Alvarez vs. Emanuel Rodriguez, 6 rounds, bantamweights

  • Vivian Velazquez vs. Magnanamay Delgado, 4 rounds, female flyweights

  • Luis Valentin vs. Carlos Matos, 4 rounds, lightweights

  • Harold Laguna vs. Carlos Rivera, 4 rounds, junior lightweights

Feb. 21: London (ESPN+)

  • Golden Contract junior welterweight semifinals (Ohara Davies, Tyrone McKenna, Mohamed Mimoune, Jeff Ofori, draw TBA)

  • Golden Contract featherweight semifinals (Ryan Walsh, Leigh Wood, Tyrone McCullagh, Jazza Dickens, draw TBA)

Feb. 21: Miami (Telemundo)

  • Saul Juarez vs. Jonathan Gonzalez, 10 rounds, junior flyweights

  • Robeisy Ramirez vs. TBA, 6 rounds, featherweights

  • Luis Cabrera vs. TBA, 6 rounds, lightweights

Feb. 22: Las Vegas (ESPN-Fox PPV)

  • Title fight: Deontay Wilder vs. Tyson Fury, rematch, 12 rounds, for Wilder's WBC and Fury's lineal heavyweight title

  • Amir Imam vs. Javier Molina, 10 rounds, welterweights

  • Gabriel Flores Jr. vs. Matt Conway, 8 rounds, junior lightweights

  • Isaac Lowe vs. TBA, 8 or 10 rounds, featherweights

Feb. 22: London (ESPN+)

  • Brad Foster vs. Lucien Reid, rematch, 12 rounds, for Foster's British and Commonwealth junior featherweight titles

  • Kody Davies vs. Umar Sadiq, 10 rounds, super middleweights

  • Dennis McCann vs. Pablo Narvaez, 6 rounds, junior featherweights

Feb. 22: Brampton, Ontario

  • Sukhdeep Singh vs. Richard Holmes, 10 rounds, middleweights

  • Brandon Cook vs. Luis Fernando Pina, 10 rounds, junior middleweights

Feb. 28: Las Vegas (Showtime)

  • Xavier Martinez vs. TBA, 10 rounds, lightweights

  • Richardson Hitchins vs. TBA, 10 rounds, welterweights

  • Kevin Newman II vs. TBA, 10 rounds, super middleweights

Feb. 28: Milan, Italy (DAZN)

  • Daniele Scardina vs. Andrew Francillette, 10 rounds, super middleweights

  • Maxim Prodan vs. Michele Esposito, 10 rounds, welterweights

  • Francesco Grandelli vs. Carmine Tommasone, 10 rounds, featherweights

  • Dario Morello vs. Andrea Scarpa, 8 rounds, welterweights

  • Ivan Zucco vs. Filippo Gallerini, 6 rounds, super middleweights

  • Riccardo Merafina vs. Vadim Gurau, 6 rounds, super middleweights

  • Cristian Cangelosi vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

Feb. 28: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Yomar Alamo vs. Kendo Castaneda, 10 rounds, junior welterweights

Feb. 28: Huntington, N.Y.

  • Cletus Seldin vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

  • Carlos Takam vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

Feb. 29: Frisco, Texas (DAZN)

  • Mikey Garcia vs. Jessie Vargas, 12 rounds, welterweights

  • Title fight: Kal Yafai vs. Roman "Chocolatito" Gonzalez, 12 rounds, for Yafai's WBA junior bantamweight title

  • Title fight: Julio Cesar Martinez vs. Jay Harris, 12 rounds, for Martinez's WBC flyweight title

  • Joseph Parker vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

Feb. 29: Hockessin, Del.

  • Hank Lundy vs. TBA, 10 rounds, lightweights

  • Ismael Garcia vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

Feb. 29: Newcastle, England

  • Chad Ellis vs. Ellis Corrie, 8 rounds, welterweights

Feb. 29: Maidstone, England

  • Lenny Fuller vs. Berman Sanchez, 8 rounds, junior middleweights


    • MARCH

      March 6: Mexico City (Telemundo)

      • Armando Torres vs. Juan "Pinky" Alejo, 10 rounds, flyweights

      March 6: Oviedo, Spain

      • Aitor Nieto vs. Yahya Tlaouziti, 12 rounds, welterweights

      March 6: Perth, Australia

      • Jesse White vs. Fano Kori, 8 rounds, middleweights

      • Wes Capper vs. Alexander Bajawa, 8 rounds, middleweights

      • Jackson England vs. Jason Tinampay, 6 rounds, featherweights

      March 7: Brentwood, England (ESPN+)

      • Danny Dignum vs. Alfredo Meli, 10 rounds, middleweights

      March 7: New York (Fox/Fox Deportes)

      • Adam Kownacki vs. Robert Helenius, 12 rounds, WBA heavyweight eliminator

      • Efe Ajagba vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

      • Frank Sanchez vs. Joey Dawejko, 10 rounds, heavyweights

      March 7: Manchester, England (DAZN)

      • Scott Quigg vs. Jono Carroll, 12 rounds, junior lightweights

      • Callum Johnson vs. Igor Mikhalkin, 12 rounds, for vacant European middleweight title

      March 7: Philadelphia

      • Samuel Teah vs. Dieumerci, 6 rounds, junior welterweights

      • Ryan Umberger vs. Estevan Payan, 4 rounds, middleweights

      • Naheem Parker vs. Anthony Carter, 4 rounds, lightweights

      • Victor Medina vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

      • Nafear Charles vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

      • Nasir Mickens vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

      • Laquan Evans vs. TBA, 4 rounds, middleweights

      March 13: Mexico City (Telemundo)

      • Boxeo Telemundo

      March 14: New York (ESPN/ESPN Deportes)

      • Top Rank Boxing

      March 14: Toowoomba, Australia

      • Chris Brackin vs. Kyle Freiberg, 10 rounds, junior welterweights

      • Heman Ene-Purcell vs. James Singh, 10 rounds, heavyweights

      March 17: New York (ESPN+)

      • Michael Conlan vs. TBA, 10 rounds, featherweights

      March 20: London (ESPN+)

      • Golden Contract light heavyweight semifinals (Hosea Burton, Liam Conroy, Serge Michel, Ricards Bolotniks; draw TBA)

      March 21: Riga, Latvia (DAZN)

      • Title fight: Yunier Dorticos vs. Mairis Briedis, 12 rounds, for Dorticos' IBF cruiserweight title, World Boxing Super Series final

      March 27: Philadelphia

      • "Philly Special"

      March 28: TBA (ESPN/ESPN Deportes)

      • Top Rank Boxing

      March 28: Inglewood, Calif. (DAZN)

      • Vergil Ortiz vs. TBA, 12 rounds, welterweights

      March 28: TBA, Germany

      • Dominic Boesel vs. Zac Dunn, 12 rounds, light heavyweights

      March 28: Coventry, England

      • Shakan Pitters vs. Craig Richards, 12 rounds, for vacant British light heavyweight title

      • Jordan Cooke vs. Michael Green, 6 rounds, welterweights

      • Ishmael Ellis vs. Shaun Cooper, 6 rounds, lightweights

      • Dilly Singh vs. Matt Sen, 6 rounds, cruiserweights

      • River Wilson Bent vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

      • Tom Collins vs. TBA, 4 rounds, lightweights

      • Lewis Coley vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

      • Danny Quartermine vs. TBA, 4 rounds, lightweights

      • Michael Hennessy Jr. vs. TBA, 6 rounds, middleweights


      APRIL

      April 4: Clackamas, Ore.

      • Layla McCarter vs. Brittany Cruz, 10 rounds, female welterweights

      • Abdul Kamara vs. Kevin Davila, 4 rounds, welterweights


      MAY

      May 1: Mexico City (Telemundo)

      • Boxeo Telemundo

      May 8: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

      • Boxeo Telemundo

      May 15: Mexico City (Telemundo)

      • Boxeo Telemundo

      May 22: Niagara Falls, N.Y. (Telemundo)

      • Boxeo Telemundo


      JUNE

      June 14: Canastota, N.Y.

      • 31st annual International Boxing Hall of Fame inductions


      AUGUST

      Aug. 14: Miami, Fla. (Telemundo)

      • Boxeo Telemundo

      Aug. 21: Miami, Fla. (Telemundo)

      • Boxeo Telemundo

      Aug. 28: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

      • Boxeo Telemundo


      SEPTEMBER

      Sept. 4: Mexico City (Telemundo)

      • Boxeo Telemundo


      OCTOBER

      Oct. 2: Niagara Falls, N.Y. (Telemundo)

      • Boxeo Telemundo

      Oct. 9: Mexico City (Telemundo)

      • Boxeo Telemundo

      Oct. 16: Miami (Telemundo)

      • Boxeo Telemundo

      Oct. 23: Mexico City (Telemundo)

      • Boxeo Telemundo